اسباب کشی

نکته‏ های اسباب کشی در مبدأ

 

 • تهیه لیست کارها و اولویت بندی:  ابتدا لیستی از کارهایی که باید انجام گیرند با حفظ ترتیب و زمان‏بندی و همچنین لوازمی که باید جابه‏جا شوند بر روی کاغذ یادداشت کنید. اگر در زمینه اسباب‏کشی تجربه کافی داشته باشید، قاعدتاً اولین لیستی که تهیه می‏کنید، فهرست اقلام لازم برای آغاز کار است و اولین کارتان خرید ملزومات بسته‏بندی خواهد بود. در ادامه این لیست با توجه به زمانی که برای جا‏به‏جایی دارید و موقعیت زندگی شخصس خودتان بایستی اولویت وسایلی که می‏توانند در منزل فعلی جمع‏آوری شده و برای مدتی در بسته‏بندی باقی بمانند را مشخص کنید.
 • ملزومات اسباب کشی: کارتن در سایزهای مختلف، چسب پهن، منگنه، بند و طناب، روزنامه باطله، ماژیک درشت برای نوشتن روی کارتن‏ها، پلاستیک‏های حباب دار، کیسه پلاستیک یا ساک‏های بزرگ، ملحفه یا پارچه‏های بزرگ به دردنخور، تعداد کافی دمپایی برای رفت و آمد در مکان‏های کثیف و تمیز، دستمال، سبدهای بزرگ، یخدان متناسب با حجم مواد داخل فریزر مواردی هستند که حتماً به آن‏ها نیاز خواهید داشت.
 • شست و شو پیش از بسته‏بندی: بهتر است چنانچه فرصت کافی دارید، شست و شوهای اساسی را در منزل فعلی انجام دهید و یا اقلامی که نیاز به خشکشویی دارند را به خشکشویی ببرید تا در منزل جدید مستقیم قابل استفاده باشند. این شست و شوها شامل قالیچه، پادری، پرده، رومیزی، سفره، ظروف داخل بوفه، لوازم برقی آشپزخانه مانند مولینکس، مایکروویو، اجاق گاز و … هستند. هر چه‏قدر در مبدأ بیشتر زحمت بکشید، در منزل جدید سریع‏تر جا خواهید افتاد.
 • بسته‏بندی: اگر جعبه‏های هر یک از لوازم شکستنی یا آسیب‏پذیر را دور نینداخته‏اید، ابتدا آن‏ها را در روزنامه یا پلاستیک پیچیده سپس در داخل جعبه خودشان قرار دهید. در غیر این صورت با بسته بندی محکم تر و با کمک روزنامه و پلاستیک‏های حباب‏دار هر یک از آن‏ها را به صورت جداگانه پیچیده و در نهایت همه را ‏در کنار هم در جعبه ای بزرگ با دقت بچینید. در هنگام پیچیدن وسایل به تعداد آن‏ها توجه کنید. این امر باعث می‏گردد هنگام تخلیه کارتن‏ها در منزل جدید تکه‏ای از لوازم لابه‏لای روزنامه‏ها گم نشده و اشتباهاً دور انداخته نشود. پیش از استفاده از کارتن‏ها از محکم بودن و توانایی تحمل وزن آن‏ها اطمینان حاصل کنید. (اینجاست که چسب‏های کارتن به دادتان می‏رسند.) اگر کارتن پس از پر شدن در اولین تلاش برای جابه‏جایی شکل ظاهری خود را از دست داد، استفاده از طناب برای نگهداشتن آن ضروری است و کمک بسزایی در این زمینه می‏کند. تلاش کنید وسایل مربوط به یک قفسه یا کمد یا کابینت را تا حد ممکن در یک کارتن بسته‏بندی نمایید تا حین چیدن در منزل جدید سرعت عمل بالاتری داشته باشید. در پایان روی هر کارتن به طور خلاصه محتویات آن و مقصد آن در منزل جدید را با ماژیک یادداشت نمایید. مقصد بسته موجود در منزل جدید را تا حد ممکن دقیق بنویسید. مثلا بنویسید کشوی اول پاتختی بزرگ یا جملاتی مانند این. چنانچه محتویات داخل کارتن شکستنی است با رنگ قرمز روی آن ذکر کنید.

لباس‏ها، ملحفه‏ها و پرده‏های تمیز را به صورت آویزان در پارچه‏های بزرگ نقطه نسبت به درب ورودی قرار دهید تا وسط راه نباشند و موقع بارزنی آخرین چیزهایی باشند که از منزل خارج می‏شوند تا روی سایر وسایل قرار گیرند.

پایه‏های صندلی‏ها و میزهای چوبی را جدا جدا با پلاستیک‏های حباب‏دار بپیچید تا از ضربه خوردن و لب‏پریدگی آن‏ها حین جابه‏جایی پیشگیری کنید. برای زوایای گوشه‏دار میز، بوفه و سایر وسایل چوبی مانند الوارهای تخت و طبقه‏های کتابخانه و … پلاستیک حباب‏دار و ملحفه را فراموش نکنید. هرگز مستقیم چسب پهن را روی چوب رنگ شده نزنید، چون به هنگام برداشتن چسب‏ها امکان دارد رنگ چوب نیز آسیب ببیند.

شیشه‏های روی میز آسیب‏پذیری زیادی در اثاث‏کشی دارند. سعی کنید ترتیبی اتخاذ کنید که آن‏ها را تک تک و با اتومبیل شخصی حمل کنید. در غیر این‏صورت آن‏ها را تک تک با ضربه‏گیر ببیندید و به ترتیب اندازه روی هم قرار دهید و باز کل مجموعه را با چسب پهن محکم کنید.

به منظور جلوگیری از کثیف شدن فرش و به خصوص ریشه های آن به هنگام جابه‏جایی، ابتدا پارچه ای را در قسمت ریشه ها به صورت دولا به گونه ای قرار دهید که ریشه در بین دو لایه پارچه واقع شود، سپس فرش را با پارچه لوله کنید. در نهایت اگر پارچه بزرگ دیگری در دسترس دارید، به دور فرش لوله شده نیز بپیچید. فرش لوله شده را با طناب ببندید.

 • حمل گیاهان به خصوص گلدان های بزرگ و سنگین: در این مورد چاره‏ای جز جابه‏جایی به همان صورت موجود نیست ولی در مورد گلدان های کوچک، می توانید مجموعه ای از آنها را در یک جعبه محکم مقوایی، چوبی یا پلاستیکی قرار داده و در داخل هریک از گلدان ها، چوبی به بلندی ارتفاع بلندترین گیاه مجموعه فرو کنید. سپس کیسه زباله ای بزرگ و یا پلاستیکی نازک را بر روی سطح دهانه و طرفین جعبه و همچنین پایه های چوبی فرو رفته در گلدان ها قرار داده و با چسب محکم کنید. فراموش نکنید منافذی را برای تنفس گیاه باقی بگذارید. 
 • برای حمل لوازم صوتی و تصویری از جعبه های مخصوص آنها و یا یک جعبه دیگر با بسته بندی محکم در محل های حساس مانند شیشه تلویزیون یا مانیتور کامپیوتر استفاده کرده و در صورت امکان با وسیله نقلیه شخصیتان حمل کنید.
 • اجناس گرانقیمت مانند طلا، پول، نقره، فرش و همچنین شکستی ها را نیز در صورت امکان یا وسیله نقلیه شخصی حمل کنید.
 • پیش از اسباب کشی به محل جدید، آنجا را به طور کامل تمیز کرده ، سپس سمپاشی کنید.به این ترتیب با وجود هر نوع حشره احتمالی مبارزه می شود. 
 • لوازم ضروری را که در طول اسباب کشی و روزهای جابه جایی نیاز دارید در دسترس قرار دهید ، مانند پوشاک، لوازم بهداشتی وغیره.
 •  اگر کف خانه جدیدتان با موکت پوشیده شده است، روی سطح موکت را پلاستیکی ضخیم و بزرگ پهن کنید تا به هنگام اسباب کشی و جابه جایی کثیف نشود.
 •  تا حد امکان هیچ وسیله ای را – اعم از بزرگ یا کوچک – بدون جعبه و یا لااقل بسته بندی و ایجاد پوشش با مقوا و یا هر چیز دیگری مانند آن جابه جا نکنید؛ زیرا قرار گرفتن آنها به خصوص لوازم بزرگ در کنار هم در وسیله نقلیه مخصوص اسباب کشی بدون هرگونه پوششی ، احتمال آسیب رسیدن به ظاهر وسایل را افزایش می دهد.
 •  کلیه اسباب و اثاثیه خانه، حتی لوازمی که در محل قبلی همواره در جعبه های مخصوص بسته بندی بوده اند را باز کرده و پس از تمیز کردن و زدودن خاک و غبار و بازدید آنها( به لحاظ وجود حشراتی مانند سوسک و غیره) به طور مجدد بسته بندی کرده و به محل جدید حمل کنید. زیرا ممکن است در غیر این صورت، با همه تمهیداتی که برای مبارزه با حشرات در خانه جدید اندیشیده اید، حشرات و یا تخم آنها را از طریق وسایل به این محل منتقل کنید.

نکته‏های اسباب کشی در مقصد

 • تهیه لیستی از کارهایی که باید در منزل جدید انجام شود: اگر منزل جدید نوساز است، احتمالاً اول لیستتان سم‏پاشی و نظافت منزل جدید است و کار دیگری ندارید. ولی اگر منزل جدید نیاز به بازسازی دارد، آن را در اولویت قرار دهید. بهتر است بنایی و نقاشی و … پیش از بردن کلیه وسایل منزل انجام گردند. برای دانستن قوانین دکوراسیون داخلی اینجا را کلیک کنید. وقتی کارهای ساختمانی به اتمام رسید، در لیست کارهای خود نصب چوب پرده‏ها و گل‏میخ‏ها، آینه و سرویس دستشویی، لوسترها و … را فراموش نکنید.  
 • نظافت منزل جدید: نظافت منزل جدید را از درون کابینت‏ها و کمدها و قفسه‏های درب دار  آغاز کنید، چون این‏ها جاهایی هستند که حین رفت و آمد کمتر کثیف می‏شوند. محل مهم بعدی شیشه‏ها هستند که باید نظافت شوند. بعد از آن محل قرارگیری وسایل بزرگ مانند اجاق گاز، یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و … است.

در مرحله بعدی کف اتاق خواب یا اتاق خواب‏ها را در اولویت قرار دهید. اگر کف اتاق‏ها موکت باشند که نیاز به یک برس برای جمع‏آوری موها و پرزها دارید، اگر سرامیک یا لمینت یا از این دسته هستند جارو و تی معمولاً کافی است. بعد از آن که داخل کمد، شیشه و کف اتاق را تمیز کردید، یک عدد دمپایی تمیز را به آن اتاق اختصاص دهید تا مجبور نباشید تا پایان اسباب‏کشی بارها و بارها کف اتاق را تمیز کنید. فرش‏ها، قالیچه‏ها و پادری‏ها را تا پایان اسباب‏کشی به صورت بسته‏بندی نگه‏دارید و پس از اتمام کارها آن‏ها را پهن کنید.

 • چیدمان آشپزخانه: اقلام بزرگ در آشپزخانه معمولاً جای مشخص دارند. مانند اجاق گاز، یخچال، ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی. بهترین کار آن است که در ابتدا آن‏ها را در مکان خودشان قرار دهید و محتویات یخچال و فریزر را سر جای خود بگذارید. به این ترتیب حتی اگر آن زمان نتوانید یخچال را به برق بزنید، تعداد زیادی از خرده ریزهای آشپزخانه در محل خود استقرار یافته‏اند.

مرحله بعدی چیدن کابینت‏هاست.